Umre Nedir, Yapılışı, Zamanı, Fazileti

Umre Nedir, Yapılışı, Zamanı, Fazileti

Umre Nedir
Umre nedir, ziyaret etmek anlamına gelmektedir. Belirli bir zamana bağlı olmaksızın ihrama girerek Kabe’yi tavaf etmek, Safa ile Merve arasında say yapmak ve traş olup ihram’dan çıkmaktır.
Umrenin iki farzı, İhrama girmek ve tavaf yapmak. Bunlardan İhram şart, tavaf ise rukundur. Vacibleri ise say yapmak ve traş olmaktır. Umre yapmak sünnet bir ibadet şeklidir.

Umre’nin Yapılışı
Umre yapmak isteyenler, gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra iki rek’at ihram namazı kılınır sonra Allah’ım senin rızan için umre yapmak istiyorum. Bunu benden kabül ve kolay eyle denilir ve niyet edilmiş olunur. Telbiye getirilir Lebeyk Allahümme lebbeyk Lebbeyke la şerikelek, lebbeyk innel hamde vel niğmete lekevelmülk la şerikelek denilerek ihrama girilmiş olur.
Kabe’yi usulüne göre tavaf edilir, makamı ibrahim’de iki rekat tavaf namazı kılınır. Nihayet Safa ile Merve arası say yapıldıktan sonra traş olunup ihram’dan çıkılır ve böylece umre tamamlanmış olunur.

Umre’nin Zamanı
Umre için belirli bir zamanı yoktur. Her zaman yapılabilinir ancak Kurban bayramında Arefe günü sabahın’dan bayram’ın dördüncü günü akşamına kadar umre yapılması mekruh dur.

Umre’nin Fazileti
Ramazan’da yapılan Umrenin sevabı bir hac’ ın sevabına denktir. (Hadisi Şerif)

Whatsapp Umre
Mesaj